Kariera Nikodema Dyzmy – recenzja

Kariera Nikodema Dyzmy

Mimo że napisana wiele lat temu, można przypuszczać, że wciąż pewne jej aspekty są aktualne. Jakie przesłanie płynie z najpopularniejszej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza?

Kariera Nikodema Dyzmy – idea

Nikodem Dyzma, mieszkaniec XX wiecznej Warszawy nie jest nikim wyjątkowym. Wiedzie spokojne, ubogie życie. Pewnego dnia, przez przypadek, w jego ręce trafia zaproszenie na uroczysty bankiet. Jednym z powodów, dla których Nikodem postanawia przywdziać odświętny strój i stawić się na przyjęcie, jest obietnica darmowego pożywienia. Okazuje się, że pójście na bankiet odmieni całe jego życie – od tej pory będzie traktowany jako arystokracja, a nie tak, jak zwykły, nic nieznaczący obywatel. Nikodem postanawia z premedytacją wykorzystać swoją niezasłużenie zdobytą pozycję. Jak daleko to go zaprowadzi?

Kariera Nikodema Dyzmy – zalety

Wciągająca fabuła

Konstrukcja fabuły była tak angażująca, że przeczytałem książkę szybciej niż się spodziewałem. Jako, że główny bohater kłamie, aby utrzymać zdobyty wśród ważnych osobistości szacunek, cały czas zastanawiałem się, czy inne postaci książki nie odkryją prawdy. Niebezpieczeństwo zdemaskowania Nikodema nadzwyczaj intensywnie nakręcało tempo akcji.

Wartościowe przemyślenia

Książka dobitnie pokazuje, że nawet dla osób uważanych za elitę intelektualną, król mimo swojej nagości, może wydać się ubrany w przepiękne stroje. Fabuła zawiera wiele refleksyjnych wątków – kłamstwo, wyrzekanie się bliskich ze względu na chęć zachowania pozycji społecznej, brak pokory, ustrój umożliwiający bezpodstawne i nieuzasadnione wspinanie się po drabinie kariery. Sądzę, że dzięki tym wątkom, poza dostarczeniem rozrywki, powieść ma potencjał, aby skłonić odbiorcę do wielu wartościowych przemyśleń.

Intrygujący bohaterowie

Byłem pod wrażeniem kreacji bohaterów stworzonych przez Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Każda z postaci była realistycznie zarysowana i jednocześnie wyróżniająca się wśród pozostałych. Przez to dość mocno poczułem przywiązanie do bohaterów – również do Nikodema, którego nie sposób lubić, ale także ciężko nie darzyć chociaż odrobiną sympatii wynikającą z jego komicznych czynów.

Ciekawy świat

Autor interesująco przedstawił dwudziestolecie międzywojenne. Słownictwo typowe dla tamtego okresu dodawało powieści uroku. Czytając miałem wrażenie, że chwilowo przeniosłem się do XX wiecznej Warszawy. Świat przeszłości z powodu znacznych różnic wobec obecnego czasu, był ciekawy i fascynujący.

Kariera Nikodema Dyzmy – wady

Rzekoma nuda?

Przeglądając opinie innych czytelników natrafiłem na jedną wadę, którą uporczywie wskazywali. Dla niektórych osób książka wydała się nudna. Jestem zaskoczony, bo ja nie znalazłem w niej żadnego momentu, który mógłby mnie znużyć i spowodować uczucie monotonii. „Karierę Nikodema Dyzmy” czytałem z taki oddaniem i przejęciem, jakie nieczęsto mi się zdarza.

Kariera Nikodema Dyzmy – podsumowanie

Książka łączy to co uwielbiam w literaturze. Wspaniała rozrywka nacechowana fenomenalnym poczuciem humoru oraz wartościowe spostrzeżenia dotyczące otaczającego świata i społeczeństwa. Gorąco polecam.


Recenzja należy do cyklu BEZCENNA LITERATURA – w którym udowadniam, że nie jest konieczne dysponowanie pieniędzmi, by mieć dostęp do wartościowych dzieł. Książkę można bezpłatnie (i legalnie!) ściągnąć korzystając z serwisu Wolne Lektury.

Related posts