Odyseja kosmiczna – recenzja

Dlaczego ludzie, jako jedyny gatunek na ziemi, tak bardzo ewoluowali? Czy istnieją inteligentne formy życia w kosmosie? Jak wysoce skomplikowany jest wszechświat? Na te pytania możesz poszukiwać odpowiedzi w książce „2001: Odyseja kosmiczna”.

Odyseja kosmiczna – Idea

Myślę, że każdy kiedyś zastanawiał się, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Spoglądając w gwiazdy z łatwością można puścić wodze fantazji na temat życia w odległych miejscach kosmosu. Autor książki postanowił właśnie taką wizję nam przedstawić. „Odyseja kosmiczna” prezentuje alternatywną rzeczywistość, w której ludzkość dowiaduje się, że istnieje życie pozaziemskie. Jakie będzie to miało konsekwencje?

Odyseja kosmiczna – Zalety

Zaskakująca drobiazgowość

Niezmiernie spodobał mi się fakt, że autor przedstawił wiele detali związanych z kosmologią. Arthur C. Clarke postrzegany był jako pasjonat kosmosu – zarówno od strony ściśle naukowej, jak i wizjonerskiej. Jego powieść mimo że fikcyjna, jest bardzo realistyczna – dzięki temu mogłem poczuć się jak kosmonauta przemierzający Układ Słoneczny.

Trzy kontrasty

„Odyseja kosmiczna” zawiera opis trzech różnych światów: świat naszych przodków sprzed setek tysięcy lat; świat najbliższej przyszłości, gdzie dalekodystansowe loty kosmiczne są możliwe; oraz świat inteligencji pozaziemskiej. Kontrastowość tych rzeczywistości wyzwoliła u mnie wiele refleksji na temat człowieczeństwa, rozwoju techniki i ograniczoności naszej natury.

Plastyczne opisy kosmosu

Byłem zafascynowany sposobem, w jaki autor opisywał kosmos. Ogromna kreatywność, zachwycająca barwność i ekspresyjna wyrazistość bardzo mnie zauroczyły. Opisy kosmosu, który dla większości osób jest czystą abstrakcją, pozwoliły mi nieco się do tej abstrakcji zbliżyć i ją poznać. Tak, jak teleskop jest pomocnym narzędziem, by podziwiać okazałość gwiazd, tak ja postrzegałem dobrze dopracowane opisy – stanowiły dla mnie narzędzie pozwalające wnikliwie spojrzeć na fenomen kosmosu.

Odyseja kosmiczna – Wady

Złoty środek pomiędzy akcją a opisami

Pod koniec książki nieco się zagubiłem. Arthur C. Clarke z dużą intensywnością poświęcił tą część na opisy otaczającego świata. Mimo fenomenalności opisów sądzę, że warto je limitować. Był to jedyny moment w powieści, kiedy poczułem znużenie zarysem książkowej rzeczywistości. Osobiście uważam, że osiągnięcie złotego środka pomiędzy akcją a opisami mogłoby znacząco poprawić odbiór końcówki.

Odyseja kosmiczna – Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony, że przeczytałem tę książkę. Nie tylko rozrywka stanowi argument za tym, by sięgnąć po „Odyseję kosmiczną”, ale także refleksyjna tematyka książki i ciekawe opisy. Gorąco polecam.

Related posts