Iluzje optyczne są obecnie tak popularnie omówionym zjawiskiem, że raczej nikogo już nie dziwią. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasze myślenie także może ulegnąć przekłamaniu. Czym są pułapki myślenia? Jak się przed nimi bronić? Co odróżnia myślenie szybkie od wolnego?
Pułapki myślenia – Idea
Laureat nagrody Nobla – Daniel Kahneman – postanowił napisać książkę, w której podzielił się swoimi naukowymi przemyśleniami. Obszar badawczy Daniela jest co najmniej intrygujący. Noblista postanowił poświęcić większość swojej kariery nie tylko badaniu procesu podejmowania decyzji, ale także czynnikom, które powodują, że nasz mózg się myli. Książka ukazuje najważniejsze psychologiczne mechanizmy przyczyniające się do podejmowania błędnych, niekorzystnych i niespójnych z logiką decyzji – decyzji, na które narażeni jesteśmy każdego dnia.
Pułapki myślenia – zalety
Osobista narracja
Niezmiernie spodobał mi się sposób przekazywania wiedzy. Daniel Kahneman postanowił nie dystansować się od odbiorcy, ani nie wywyższać się niczym wszystkowiedzący bóg. Relację, którą nawiązał od pierwszych stron książki mógłbym określić jako osobistą. Czułem, że zwraca się do mnie jak do dobrego kumpla z chęcią opowiedzenia fascynujących ciekawostek. Dzięki temu czytanie tej książki było przyjemną przygodą intelektualną.
Angażująca narracja
Byłem pełen podziwu, z jaką łatwością autor posługiwał się swoim piórem. Jego warsztat pisarski znacząco wybiega poza grupę naukowców, który mają coś wartościowego do powiedzenia, ale robią to nieumiejętnie. Opisy ciekawych eksperymentów, dostarczanie praktycznych wskazówek i zaskakujące wnioski powodowały, że książkę czytałem z ogromnym zaangażowaniem i ciężko mi było się od niej oderwać.
Pułapki myślenia – wady
Momentami niezrozumiała narracja
Czasami natrafiałem na rozdziały, które wymagały dużego wysiłku, aby je w pełni zrozumieć. Miałem wrażenie, że momentami podczas czytania umykały mi pewne aspekty zagadnień, przez co czułem się nieco zagubiony. Myślę, że korzystniej byłoby gdyby autor poświęcił więcej miejsca wyjaśnieniu szczególnie zagmatwanych kwestii. Na szczęście ta ciężka do zrozumienia narracja miała miejsce stosunkowo rzadko, więc nie zagrażała zrozumieniu i przyswojeniu głównego wątku książki.
Pułapki myślenia – podsumowanie
Jestem zadowolony, że zdecydowałem się sięgnąć po „Pułapki myślenia”. Sądzę, że wiele przedstawionych tam wniosków i rad może pomóc mi w unikaniu licznych pułapek, na które non stop jesteśmy narażeni. Osobom, które cenią merytoryczne książki, ta z pewnością przypadnie do gustu!