Debiutancka książka Marka Szymaniaka zrobiła furorę. Zbiór reportaży szybko został nominowany do kilku nagród literackich. Co kryje się w 240 stronach książki? Dlaczego warto przeczytać te reportaże?
Urobieni – idea
Istny paradoks. Mimo że Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych krajów europejskich, zarabiają stosunkowo niewiele. Książka opowiada nie tylko o kryzysie na rynku pracy, ale także porusza kwestie załamania zaufania pomiędzy pracownikiem i pracodawcą oraz opisuje dramaty najuboższych osób.
Urobieni – zalety
Ważny społecznie temat
Lubię książki, które poruszają istotne tematy. To dzięki nim mogę bardziej świadomie postrzegać świat, bo często prezentują niepopularne aspekty naszej rzeczywistości. Marek Szymaniak, podobnie jak większość twórców reportaży, udzielił głosu pomijanym i pozornie niezauważalnym osobom. Cieszę się, że autor miał w sobie dużo odwagi i obnażył patologiczne zachowania firm oraz pracodawców.
Wciągające historie
Wstrząsające, przygnębiające, ale jednocześnie angażujące. Tak określiłbym historie „urobionych” osób. Każda z nich jest inna. Dzięki różnorodności prezentowanych doświadczeń i bolączek, książka z wielką intensywnością wciąga czytelnika. Mnie pochłonęła już od pierwszych stron.
Wartość merytoryczna
Marek Szymaniak nie tylko emocjami starał się przyciągnąć uwagę odbiorcy. Bardzo spodobało mi się prezentowanie danych statystycznych, wyników badań czy opinii ekspertów. Cenię książki, które dostarczają wiedzę i poszerzają horyzonty. Myślę, że dzięki przyjęciu różnych perspektyw książka, z pewnym wyjątkiem opisanym w wadach, dość celnie oddaje skomplikowaną rzeczywistość.
Urobieni – wady
Lekka stronniczość
Czasami miałem wrażenie, że autor stara się zbyt demonizować pracodawców. W kilku miejscach opisywał intencje przełożonych i szefów firm. Osobiście sądzę, że były to domysły autora, które łatwo wpasowywały się w całokształt książki, ale mimo wszystko nie były poparte żadnymi dowodami. Uważam, że książka wiele mogłaby zyskać, gdyby przedstawione w niej były także historie osób z drugiej strony pracowniczego muru.
Urobieni – podsumowanie
Jestem usatysfakcjonowany tą książką. Autor obszernie opisał ważny społecznie temat. Czytanie historii osób, które ciężko radzą sobie w rywalizacji na bezwzględnym rynku pracowniczym, kolejny raz uświadomiło mi, że świat nie jest miejscem ociekającym sprawiedliwością.