Jakie są sposoby skutecznej nauki? Dlaczego warto umieć się uczyć? Czy nauka może być przyjemnością? Na te pytania postanowił odpowiedzieć Radosław Kotarski tworząc trzystustroncowy poradnik. „Po przeczytaniu tej książki Twój sposób przyswajania wiedzy nigdy nie będzie taki sam” – postanowiłem to sprawdzić. Jakie są wyniki?
Włam się do mózgu – Idea
Radek Kotarski szczegółowo opisał aż 13 metod skutecznej nauki. Każdej metodzie towarzyszą liczne przykłady i badania potwierdzające jej efekty. Dodatkowo sporo miejsca jest przeznaczone historycznej analizie sposobów zdobywania wiedzy. Dzięki tej książce dowiesz się nie tylko jak się uczyć, ale także dlaczego system edukacji szkolnej wygląda właśnie w taki sposób, jak obecnie.
Włam się do mózgu – Zalety
Uczta naukowa
Książka jest przesycona treściami naukowymi. Wyniki eksperymentów, konsultacje z naukowcami, wnioski z naukowych publikacji – można znaleźć niemal na każdej stronie. Gdyby wiedzę można było zmaterializować i zobaczyć zmysłem wzroku, z pewnością zaobserwowałbym jak sączy się i kapie z książki. W końcu bibliografia zawierająca 409 pozycji bez wątpienia robi spore wrażenie.
Popularnonaukowy styl
Ważna jest nie tylko wiedza, ale również forma jej przekazania. Radek Kotarski stanął na wysokości zadania i przedstawił skomplikowane treści w przystępny sposób. Często popularnonaukowy styl powoduje, że ta druga część wyrazu – naukowy – cierpi na rzecz – popularny. Na szczęście „Włam się do mózgu” nie spłyca przedstawianych zagadnień – omawia je szczegółowo i dogłębnie, tak by łatwo można było je zrozumieć.
Ciekawa zawartość
Byłem zaskoczony sposobami nauki, które są przedstawione w książce. Ze wszystkich omówionych 13 znałem i stosowałem świadomie jedynie trzy. Dzięki książce dowiedziałem się również, jakie przyzwyczajenia dotyczące nauki przeszkadzają w efektywnym zdobywaniu wiedzy. Książka niezmiernie ciekawa!
Projekt książki
Nie mogłem wyjść z podziwu elegancji, z jaką wydana została książka. Barwne zdjęcia, ciekawa szata graficzna oraz liczne wykresy/diagramy przyczyniły się do jej estetycznego i wysmakowanego wyglądu. Gdyby zorganizować konkurs na najpiękniejszą książkę roku, sądzę, że „Włam się do mózgu” miałoby szansę zająć pierwsze miejsce.
Włam się do mózgu – Wady
Jak łączyć metody?
Sądzę, że zbyt mało miejsca przeznaczono na opis sposobów łączenia różnych metod nauki. Wspaniale byłoby się dowiedzieć w jakiej konfiguracji stosować poznane metody. Oczywiście autor po części podjął się odpowiedzi na to pytanie – pomimo tego pozostałem nienasycony. Więcej przykładów zastosowania dodatkowo wzbogaciłoby książkę.
Dziwne porównania
Jeśli miałeś okazję oglądnąć kilka filmików autora na YouTubie („Polimaty„), to wiesz, że Radek Kotarski często w swoich wypowiedziach stosuje porównania. Czasem pozwalają one uatrakcyjnić sposób przekazywania informacji. Ale są również przypadki, gdy przeszkadzają: „(…) takie lekcje wzmacniają naszą koncentrację i są piekielnie skuteczne, jak dobre tabletki na zaparcia – przeczyszczają, nie przerywając snu”. Podobne porównania często przeszkadzały mi w skupieniu się na czytanym tekście.
Podsumowanie
Myślę, że tytuł „Włam się do mózgu” dobrze opisuje treść zawartą w książce. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak się uczyć efektywnie, ta lektura spełni Twoje oczekiwania. Polecam ją każdemu, kto pragnie świadomie, a nie intuicyjnie zdobywać i pielęgnować wiedzę.