Agnieszka Jucewicz postanowiła zgłębić ludzką naturę poprzez rozmowy z psychologami i terapeutami. Czego możemy się za sprawą tej książki nauczyć? Czy lektura może dostarczyć wiedzy, dzięki której nasze życie będzie bardziej satysfakcjonujące? O co chodzi z koncepcją bycia „wystarczająco dobrym”?
Wybieraj wystarczająco dobrze – idea
Książka jest jedną z trzech należących do serii „…wystarczająco dobrze”. Wcześniejsze poradniki „Żyj wystarczająco dobrze” oraz „Kochaj wystarczająco dobrze” zebrały pozytywne opinie i ogólne uznanie wśród większości czytelników. Idea całej serii polega na przeprowadzaniu rozmów z wysokiej klasy specjalistami: psychologami, coachami, terapeutami. Czy „Wybieraj wystarczająco dobrze” także odniesie sukces?
Wybieraj wystarczająco dobrze – zalety
Przyswajalna treść
Autorka książki wraz z rozmówcami dbali o to, by treść była zarówno wartościowa i zawierała cenne refleksje oraz rady, ale także, aby czytelnik nie miał problemu z przyswojeniem omawianych zagadnień. Niezmiernie spodobała mi się metoda prezentowania skomplikowanych psychologicznych schematów zachowań za pomocą wykorzystania konkretnych i barwnych przykładów. Z tego powodu nie czułem się zagubiony, nawet gdy poruszane tematy były istotnie złożone.
Płomienna ciekawość
Czytając książkę pozytywnie zaskoczyła mnie ciekawość, z jaką Agnieszka Jucewicz przeprowadzała rozmowy. Podobnie jak w poprzednich książkach serii, dziennikarka nie zadowalała się pobieżnymi odpowiedziami. Niczym wilczyca dążyła do poznania głębi tematu. Taka postawa bardzo mocno wpływa na zaangażowanie czytelnika, a wspomniana płomienna ciekawość rozpalała podobne uczucie u odbiorcy.
Trafne pytania
Sądzę, że wielu dziennikarzy może z powodzeniem uczyć się od Agnieszki Jucewicz sposobu formułowania pytań. Każde miało określony cel. Pytania często odnosiły się do wyników badań, konkretnej wiedzy, ale również przeżyć autorki. Odniosłem wrażenie, że zanim Agnieszka przeprowadziła rozmowy, solidne i rzetelnie się do nich przygotowywała. Dzięki trafnym pytaniom wyciśnięto z każdej dyskusji maksimum wartości.
Wybieraj wystarczająco dobrze – wady
Niespójność z tytułem
Książka, której tytuł odnosi się do dokonywania wyboru, powinna w znacznej mierze właśnie ten obszar działań eksplorować. Niestety, ale tylko niewielki fragment książki tego dotyczy. Sądzę, że osoby chcące zgłębiać głównie zagadnienie wyboru mogą być solidnie rozczarowane.
Powielanie zagadnień
Zauważyłem, że w niektórych rozmowach pojawiły się bardzo zbliżone omawiane aspekty życia. Efekt był taki, że czytałem coś, co w pewnym stopniu poruszono kilka lub kilkanaście stron wcześniej. Wydaje mi się, że większa różnorodność tematów, a zarazem brak ich powielania znacznie podwyższyłoby wartość książki.
Wybieraj wystarczająco dobrze – podsumowanie
Bardzo cenię poradniki, w których swoje zdanie przedstawiają wybitni specjaliści. Gdy dodatkowo szanują odbiorcę nie narzucając swojego zdania, lecz pokazują różne możliwości działań, radość czytania jest jeszcze większa. Każdy może znaleźć w tej książce cenną cegiełkę wiedzy. Ja swoją znalazłem.