42 książkowe propozycje dla każdego

42 książkowe propozycje dla każdego

Zastanawiasz się jaką lekturę przeczytać? A może chcesz komuś podarować książkowy prezent, ale nie wiesz, która książka będzie najbardziej odpowiednia? Ten post rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Przedstawiam zestawienie 42 ciekawych książek. Sądzę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Książka

1) …dla osoby, która lubi matematykę.

Jeśli jesteś zainteresowany królową nauk, „Szczególna przypadłość” Adama Fawera z pewnością przypadnie Ci do gustu. Wiele naukowych smaczków, mocne zwroty akcji, intrygująca fabuła i zaskakujące zakończenie sprawiają, że ciężko się od niej oderwać. Książka nie tylko skłania do refleksji na temat istoty życia, ale również prezentuje bardzo wciągającą interpretację wszechświata i praw, które w nim obowiązują.

2) …dla osoby, która chce pokonać negatywne nawyki.

„Siła nawyku” Charlesa Duhigga jest wręcz lekturą obowiązkową dla osób, które pragnął zmienić swoje przyzwyczajenia. Książka prezentuje sposoby, w jakie można dokonać zmiany nawyków i wyjaśnia dlaczego tak ciężko jest wykorzenić swoje przyzwyczajenia. Wszystko doprawione jest celnymi przykładami oraz przykuwającą narracją. Gorąco polecam.

3) …dla osoby, którą fascynuje postapokaliptyczny świat.

Wyobraź sobie, że za kilka lat wybuchnie bomba atomowa. Świat pogrąży się w chaosie, a ludzie, którym uda się przeżyć, zmuszeni będą do ukrywania się w podziemiach metra. Jeśli do tego dołączymy zmutowane stwory, garść refleksji o człowieczeństwie oraz głównego bohatera, który ma ważną misję do spełnienia w efekcie dostaniemy „Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego. Książka mroczna i niepokojąco ekscytująca.

4) …dla osoby, która wierzy, że idealny świat może istnieć.

Jedna z najbardziej znanych antyutopii – „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya – wprost obnaża, że narzucone siłą szczęście, które każdy obywatel „idealnego świata” musi odczuwać staje się przekleństwem. Rzeczywistość z pozoru perfekcyjna, ułożona, świetnie zorganizowana i dążąca do poczucia spełnienia przez jednostkę okazuje się przeraźliwie i zagrażająco nieatrakcyjna. Lektura z mocnym przesłaniem dla osób którym marzy się idealny świat.

5) …dla osoby, którą ekscytują klasyczne horrory.

Książka skupia swoją uwagę na domu rodziny Marstenów. Wiele lat temu doszło tam do makabrycznych wydarzeń. Od tamtej pory posiadłość była opuszczona – każdy bał się w niej mieszkać. Gdy pewnego dnia okryty złą sławą dom zostaje wynajęty, w miejscowości zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. „Miasteczko Salem” Stephena Kinga, jest książką, przy której nieraz poczujesz dreszczyk strachu.

6) …dla osoby, która chce być piękna.

Gdybyś miał wybór: być pięknym duchowo lub fizycznie, co byś wybrał? Taką propozycję otrzymał główny bohater książki „Portret Doriana Graya” Oscara Wilde. Powieść w dogłębny sposób porusza kwestie szukania sensu życia, różnic pomiędzy dobrem a złem oraz pragnienia bycia uwielbianym przez innych. Wydana w XIX wieku od razu została uznana za „demoralizującą i wysoce szkodliwą” a jej autora licznie krytykowano. Odpowiedzią Oscara Wilde na zarzuty było następujące zdanie: „Książki, które świat nazywa niemoralnymi, to są właśnie te, które światu wykazują jego własną hańbę”. Polecam.

7) …dla osoby, która chce być nieśmiertelna.

Czy świat, w którym ludzie żyją wiecznie jest kuszący? Dla niektórych z pewnością tak. Jednak zanim te osoby powiedzą, że chcieliby w takiej rzeczywistości żyć, warto by zapoznali się z książką „Futu.re” Dmitra Glukhovskiego. Lektura mroczna, pesymistyczna i przytłaczająca. Jednak warto ją przeczytać, bo w bezkompromisowy sposób pokazuje, że zrealizowanie pragnienia nieśmiertelności może mieć tragiczne skutki.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

8) …dla osoby, która lubi teorie spiskowe.

„Program Hades” Roberta Ludluma łączy to, co w powieściach akcji najlepsze. Ogromne zagrożenie, międzynarodowe spiski i jedna odważna osoba, która może zapobiec tragedii. Książka porywa już od pierwszych stron. Tak intensywnie rozpala ciekawość czytelnika, że oderwanie się od niej jest zadaniem co najmniej trudnym, a wręcz niemożliwym. Bardzo znalazła moje uznanie.

9) …dla osoby, która martwi się przeludnieniem świata.

Oby tylko zachowanie jednego z bohaterów książki, nie było dla takiej osoby inspiracją, bo mogłoby to mieć złe skutki w skali globalnej. Mroczna intryga, historyczne zagadki i wszechobecność sztuki to przymioty książki „Inferno” Dana Browna. Dodatkowo jeśli nazwisko Roberta Langdona nic Ci nie mówi, oznacza to, że najwyższa pora zacząć swoją czytelniczą przygodę z harvardzkim specjalistą od symboli.

10) …dla osoby, która uważa, że najwyższą formą troski jest kontrola.

Książka, która sprawi, że taka osoba niemal natychmiast zmieni swoje zdanie to „Rok 1984” George’a Orwella. Fascynująca antyutopia pokazująca, że przyszłość może wcale nie być tak kolorowa, jak się pozornie wydaje. Społeczeństwo przedstawione w powieści nie tylko nie wstydzi się swojej nienawiści, przemocy, ucisku i olbrzymiej kontroli, lecz wręcz uważa, że to są fundamentalne, pozytywne wartości. 

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

11) …dla osoby, która zawsze nie ma czasu.

Jest to chyba pierwsza sensowna książka jaką czytałem, która wyjaśnia powody, dlaczego ludzie cały czas próbują planować, robić szczegółowe terminarze, a i tak na nic nie mają czasu. „Najpierw rzeczy najważniejsze” Stephena R. Coveya omawia bardzo szczegółowo sposoby zarządzania czasem. Skłania do przemyśleń i zachęca do przewartościowania swoich priorytetów. 

12) …dla osoby, którą ciekawią organizacje pozarządowe

Mimo że książka „Pod prąd” skupia się głównie na postaci Roberta Biedronia, dość mocno zarysowany jest w niej wątek wolontariatu. Po przeczytaniu tego wywiadu-rzeki byłem bardzo zainspirowany ideą organizacji pozarządowych. Robert wiele razy wspomina o ludziach, który porzucili własne wygody, by walczyć o dobro innych osób. Ciekawa odskocznia od obecnych trendów, które w dużej mierze traktują egoistyczne zadowolenie jednostki jako nadrzędny cel życia. 

13) …dla osoby, która ma problem z Bogiem.

„Bóg, kasa i rock’n’roll” Marcina Prokopa i Szymona Hołowni to świetna książka wyjaśniająca wiele wątpliwości związanych z Bogiem oraz Kościołem. Utrzymana jest w konwencji rozmowy pomiędzy telewizyjnymi kolegami. Przedstawia dwa, często odmienne punkty widzenia na temat duchowości, autorytetów i postrzegania pieniędzy. Bardzo wartościowa.

14) …dla osoby, która chce świadomie zarządzać swoimi finansami.

Twórca bloga Jak Oszczędzać Pieniądze? postanowił spróbować swoich sił na rynku czytelniczym. Myślę, że podjęta próba zakończyła się sporym sukcesem. Każdy, kto nie do końca wie od czego rozpocząć swoje działania w procesie zarządzania finansami osobistymi, cenne wskazówki znajdzie w książce „Finansowy Ninja”. Mnóstwo przykładów, dokładne omówienie tematu i brak spłycania zagadnień to rzeczy, na które możesz liczyć czytając ten poradnik.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

15) …dla osoby, która chce zostać milionerem.

T. Harv Eker jest cenionym specjalistą od udzielania porad i motywowania ludzi. W książce „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” przedstawia swoje obserwacje na temat różnic dzielących osoby zamożne od ubogich. Ku mojemu zdziwieniu rozbieżności pomiędzy sposobami myślenia tych dwóch grup są bardzo duże. Książka znajdzie uznanie u osób dążących do posiadania ogromnej fortuny i chcących dowiedzieć się, czemu bogaci wciąż się bogacą, a biedni z reguły pozostają biedni.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

16) …dla osoby, która ceni inne punkty widzenia.

Bardzo intrygujący sposób realizacji kryminału znalazł Vikas Swarup. W książce „Sześcioro podejrzanych” mamy do czynienia z morderstwem syna ministra spraw wewnętrznych. Każda z tytułowych osób mogła dokonać zbrodni. Czytelnik wgłębia się w punkt widzenia wszystkich podejrzanych – może dowiedzieć się jakie więzi łączyły ich z denatem i dlaczego dana osoba pragnęła, bo doszło do zabójstwa. Nie byłem w stanie odgadnąć, kto z nich rzeczywiście był mordercą.  

17) …dla osoby, która interesuje się filozofią.

Książka nazwana przez wielu jako „podręcznik filozofii dla laików”. Jostein Gaarder pisząc „Świat Zofii” obrał sobie za cel połączenie fikcji literackiej z głównymi założeniami filozofii. Efekt zachwycił niemal wszystkich czytelników. Autor doskonale wyjaśnia zawiłe filozoficzne kwestie w prosty, przystępny sposób. Myślę, że podobnie jak z „Małym księciem” – książka znajdzie swoich odbiorców zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

18) …dla osoby, której wydaje się, że świat jest brutalny, a ludzie źli.

Dzięki książce „Kiedy płaczą świerszcze” taka osoba najprawdopodobniej zmieni zdanie. Bardzo rzadko zdarza mi się czytać książki, które są przepełnione zgłębianiem istoty dobra, wiary i miłości. Powieść Charlesa Martina fenomenalnie pokazała zmagania jednostki, która doświadczyła tragedii; a także doskonale przedstawiła wyzwanie przebaczania nie tylko innym ale również sobie. Książka napawająca nadzieją, że istnieją ludzie o szlachetnych sercach.

19) …dla osoby, która chciałyby poznać kapłana z powołaniem.

„Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” to książka, którą czytałem gdy jeszcze ksiądz Jan Kaczkowski był wśród nas. Od razu, gdy zobaczyłem go w telewizji zwrócił moją uwagę. Sądzę, że przede wszystkim z powodu ciepła, z jakim odnosił się do innych, dystansem, który przejawiał wobec siebie i autentycznością, z jaką dzielił się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami. W identycznym tonie utrzymany jest wywiad będący przedmiotem książki. 

20) …dla osoby, która myśli, że lepiej już być nie może.

Okazuje się jednak, że może. Grzegorz Sroczyński w 20 rozmowach wydanych pod tytułem „Świat się chwieje”, udowodnił, że wciąż w Polsce jest wiele nierozwiązanych problemów. Autor skutecznie starał się rozliczyć ostatnie lata uwzględniając trzy kategorie: wolność, równość i braterstwo. Książka zachęca, by nigdy nie być obojętnym i skłania do wielu – nieraz gorzkich – refleksji.

21) …dla osoby, która chciałaby sprawić prezent mamie.

Agnieszka Nabrdalik w książce „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” przeprowadziła siedem wywiadów z kobietami, które były żonami znanych mężczyzn, takich jak Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa czy Robert Gawliński. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie, czy życie u boku sławnego, cenionego i popularnego męża może być życiem przepełnionym satysfakcją i miłością. Książka idealna jako prezent dla wszystkich mam – mojej bardzo przypadła do gustu. 

22) …dla osoby, która chce spojrzeć na powstanie warszawskie z innej perspektywy.

Książka „Made in Poland” przedstawia refleksje żołnierza Kedywu – Stanisława Likiernika. Opowiada on o powstaniu, o tym, co się wtedy działo, jakie panowały nastroje społeczne. Dość mocno wybrzmiewa z lektury jedno: powstanie było ogromnym błędem. Mimo negatywnej oceny zasadności wybuchu powstania, Stanisław Likiernik zachowuje szacunek i dobrą pamięć o tych, który ryzykowali wtedy własnym życiem. Książka wstrząsa.

23) …dla osoby, która lubi kryminał ze szczyptą sensacji.

Agathy Christie nie trzeba przedstawiać koneserom zagadek kryminalnych. Z wielu jej książek, które przeczytałem, najbardziej utkwiła mi w głowie „Dlaczego nie Evans?”. Sądzę, że z powodu konwencji – powieść nie jest standardowym kryminałem. Autorka postanowiła dodać do niego sporo wciągającej sensacyjnej akcji i wątek miłosny. Intrygująca tajemnica, mężczyzna próbujący odkryć prawdę i osoby, które zrobią niemal wszystko, by nigdy nie wyszła na jaw. Wyśmienita rozrywka.

24) …dla osoby, która zrobi wszystko, by zrealizować swoje marzenia.

Konsekwencje intensywnego pragnienia, aby spełnić swoje najskrytsze marzenia świetnie ukazuje książka „Sklepik z marzeniami” Stephena Kinga. Czy gdybyś mógł dostać to, co mocno pożądasz za cenę kilku dolarów i wyrządzenia pozornie niewinnemu żartu nieznanej osobie, zgodziłbyś się? Taki dylemat mieli mieszkańcy miasteczka Castle Rock. Niestety, ich wybory doprowadziły do niewyobrażalnej tragedii.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

25) …dla osoby, która lubi być zaskakiwana.

Bardzo rzadko miałem do czynienia z książką, która niemal na każdej stronie mnie zaskakiwała. Jeśli jednak na taką natrafiałem, to nie byłem w stanie się od niej oderwać. Dokładnie taką sytuację przeżyłem z thrillerem prawniczym „Więzienny prawnik” Johna Grishama. Powieść co chwilę, z ogromną premedytacją, obalała moje przypuszczenia odnośnie dalszych losów bohaterów. W moim odczuciu jest to najlepsza książka Grishama. Jeśli lubisz być wodzony za nos i zaskakiwany, to ta książka jest bez wątpienia dla Ciebie.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

26) …dla osoby, która wychwala fanatyzm religijny.

Dzięki książce „Świadek” taka osoba wprost przekona się jakie są negatywne konsekwencje fanatyzmu, wykluczania i nietolerancji. Książka przedstawia opartą na faktach historię Roberta Rienta, który dwukrotnie przeżył odrzucenie. Pierwsze przez swoich szkolnych kolegów – ze względu na należenie do świadków Jehowy. Drugie przez współwyznawców – z powodu swojej orientacji. Książka dla osób o mocnych nerwach.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

27) …dla osoby, której ciężko rozgraniczyć pracę od życia osobistego.

Główny bohater książki „Fakap” trafia do społeczności, w której czas przeznaczony na pracę i życie osobiste całkowicie się zaciera. Nowoczesne firmy kuszą nowych pracowników mnóstwem udogodnień – od obiadów na koszt pracodawcy, częstych spotkań integracyjnych, aż do możliwości grania na konsoli w biurze. Dan Lyons w autobiograficznej książce opisał swoją walkę o „normalność”. O to, by praca była pracą i pracownicy – szczególnie ci starsi wiekiem – byli należycie szanowani. 

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

28) …dla osoby, która ma problemy z nauką.

Radosław Kotarski postanowił stworzyć kompleksowy poradnik o sposobach skutecznej nauki. Dzięki książce „Włam się do mózgu” poznasz kilkanaście naukowo przebadanych metod, które spowodują, że przyswajanie wiedzy będzie dla Ciebie o wiele bardziej efektywne. Postanowiłem niedawno sprawdzić na sobie, czy to rzeczywiście działa – na jeden z egzaminów na studia spróbowałem przygotować się właśnie poprzez proponowane metody. Byłem pozytywnie zaskoczony efektem!

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

29) …dla osoby, która chce się wzruszyć.

Pomimo napisu na okładce, że są to „reportaże o dobrym ojcostwie”, sądzę, że książka „Halo tato” znacznie wykracza poza ten obszar. Konrad Kruczkowski w rozmowach i tekstach reporterskich poruszył tematy mało popularne, ale niezmiernie ważne. Skąd wziąć nadzieję? Jak podnieść się po traumatycznej sytuacji? Ile jest odmian dobra? Dlaczego zbyt wiele miłości jest krzywdzące? Czy pomoc jest zawsze najlepszym rozwiązaniem? Książka, a w szczególności pierwszy z reportaży, bardzo mnie wzruszył. Polecam.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

30) …dla osoby, która dużo czasu spędza w Internecie.

Warto dowiedzieć się jakie przynosi to konsekwencje dla zdrowia, a przede wszystkim dla… mózgu. W książce Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”, taka osoba znajdzie dokładnie omówione następstwa spędzania zbyt dużo czasu przed monitorem, zarówno telefonu jak i komputera. Jeśli dodamy do tego interesująco opisany zarys historyczny i liczną bibliografię dostaniemy w efekcie wciągającą i merytoryczną książkę, którą każdemu polecam.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

31) …dla osoby, która nie wie co to są mapy myśli i po co się je tworzy.

Dzięki książce „Mapy twoich myśli” osoba, która nie ma zielonego pojęcia o tworzeniu nielinearnych notatek, w dość krótkim czasie opanuje metody poprawiające zapamiętywanie i przyswajanie wiedzy. Poradnik skutecznie mnie przekonał, że warto w wielu sytuacjach odejść od standardowych i intuicyjnych sposobów notowania, by zastąpić je czymś efektywniejszym – mapami myśli.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

32) …dla osoby, która chce się bać.

Pomimo, że książka jest wymagająca i długa, bardzo ciężko się jest od niej oderwać. A jeszcze ciężej jest nie odczuwać choć odrobiny strachu. Stephen King postanowił poświęcić ponad 1000 stron zagadnieniu zła tworząc mrożącą krew w żyłach powieść „To”. Książka ekscytująco uwidacznia, jak ważna jest odwaga, przyjaźń i nadzieja, by pokonać przerażające demony – zarówno te zewnętrzne, jak i kryjące się w każdym z nas.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

33) …dla osoby, która uwielbia thrillery psychologiczne.

Zadziwiająco udany debiut literacki. Książka „Po drugiej stronie jaźni” zawiera wszystkie elementy, jakie powinien mieć wciągający thriller psychologiczny. Mroczna i intrygująca zagadka, śmiertelne niebezpieczeństwo oraz szpital psychiatryczny, z którego zaginęła pacjentka okazały się niemal wybuchową kombinacją. Pomimo, że momentami książka pozostawia wiele do życzenia, bardzo mi się spodobała. Myślę, że osoba, która lubi thrillery psychologiczne, nie będzie mogła się oderwać od czytania.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

34) …dla osoby, która ceni literaturę najwyższego poziomu.

Richard Flanagan dostał za tę książkę nagrodę Bookera. Powieść niesamowicie wciągająca, skłaniająca do refleksji i wzruszająca. O czym mowa? „Ścieżki północy” opowiadają historię lekarza obozu jenieckiego, który pomimo braku odpowiednich narzędzi i medykamentów stara się ocalić jak najwięcej swoich towarzyszy. Trudna i bolesna tematyka zrealizowana fenomenalnie w książce.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

35) …dla osoby, która postrzega zło jako abstrakcję.

Książka „Władca much” uświadamia, że zło jest namacalne, wyczuwalne i może zrodzić się w każdym człowieku. W swojej powieści William Golding ofiarami zawiści, agresji i wrogości uczynił istoty, które pozornie ze złem nie mają nic wspólnego – dzieci. Książka w fascynujący sposób obrazuje negatywną przemianę bohaterów. Warto przeczytać.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

36) …dla nastolatka, który nie lubi czytać książek.

Od książki „Droga Eweliny” Krzysztofa Petka wszystko się zaczęło. Była to pierwsza powieść, którą przeczytałem jako nastolatek z własnej woli. Wspaniała akcja, nieprzynudzające opisy oraz charyzmatyczni bohaterowie. To właśnie ta książka pokazała mi, że czytanie może nieść przyjemność i satysfakcję.

37) …dla osoby, która myśli, że dobro i zło to przeciwieństwa.

Okazuje się, że są sytuacje, w których ciężko rozróżnić dobro od zła, prawdę od kłamstwa czy praworządność od bezprawia. Z takimi dylematami musiał poradzić sobie nowojorski policjant. „Glina” Roberta Cea to brutalna i prawdziwa historia osoby, która wierzyła, że może uzdrowić świat. Czy cel zawsze uświęca środki?

38) …dla osoby, która chce udoskonalić swój warsztat pisarski.

Tytuł książki „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” wprost ukazuje zawartość, którą możemy znaleźć w  poradniku.  Joanna Wrycza-Bekier, która jest doktorem nauk humanistycznych, tworzy bloga oraz wydaje książki ma jeden główny cel. Chce pomóc osobom piszącym teksty. Książka zawiera jasne i klarowne wskazówki, których zastosowanie bez wątpienia sprawia, że tekst staje się barwniejszy, ciekawszy i bardziej angażujący dla odbiorcy. Poradnik przyda się nie tylko pisarzom, ale również blogerom, naukowcom, mówcom a nawet marketingowcom.

39) …dla osoby, która chce być świadoma efektu intensywnej sugestii.

„Potęga sugestii” to lektura poruszająca kwestię wiary i jej wpływu na nasze życie. Z istną skrupulatnością naukowca, ceniony dziennikarz – Erik Vance – postanowił sprawdzić efekt placebo i nocebo.  Przeanalizował dokładnie oddziaływanie myśli na organizm oraz na własnej skórze przekonał się m.in. czym grozi rzucony urok. Książka jest doskonałym spoiwem świata nauki z rzeczywistością, gdzie niewyjaśnione uzdrowienia, okultyzm i nietypowe rytuały religijne są codziennością.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

40) …dla osoby, która chce odkryć Amerykę.

Marek Wałkuski – zagraniczny korespondent radiowy – postanowił napisać książce o USA. W „Wałkowaniu Ameryki” dziennikarz przedstawia czytelnikowi zadziwiająco kompletny obraz mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Zarówno od strony materialnej, światopoglądowej czy nawet religijnej pokazuje jak wygląda życie w kraju, do którego tak wiele osób marzy się wybrać. Ciekawa, wciągająca książka!

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

41) …dla osoby, która nie może oprzeć się pokusom.

Autor najbardziej znanego eksperymentu związanego z samokontrolą – Walter Mischel – napisał książkę o dziedzinie, której poświęcił większość naukowej kariery. Użyteczna i przystępna treść, ciekawie zaprezentowane badania oraz liczba bibliografia to najważniejsze atuty książki „Test Marshmallow”. Jeśli chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób można oprzeć się pokusie oraz jak rozbudowywać samokontrolę i jaki ma ona wpływ na życie – koniecznie sięgnij po tę książkę.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

42) …dla osoby, która lubi się bać i ma wolny wieczór.

Stephen King wraz z synem napisał krótkie – nieco ponad 40 stronicowe – opowiadanie. „W wysokiej trawie” trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron i nie pozwala mu przerwać czytania. Wspaniale skonstruowana historia, w której świat horroru, koszmaru i grozy zadziwiająco łagodnie przenika do otaczającej rzeczywistości. Jeśli wątpisz, że wysokie kłosy trawy mogą być straszne, opowiadanie Kingów z pewnością udowodni Ci, że jesteś w błędzie.

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji.

 

Dlaczego akurat 42 propozycje? Bo właśnie ta liczba jest odpowiedzią na Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.

Related posts