6 typów czytelników – sprawdź jakim czytelnikiem jesteś!

Typy czytelnika - ilustarcja

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób ludzie konsumują książki? Czytasz w autobusie, słuchasz audiobooków, a może masz w zwyczaju czytać kilka książek naraz? Sprawdź jakim jesteś czytelnikiem.

Typ czytelnika 1: Sympatyk Nieczytania

Największa, stale rosnąca grupa osób, do której, mam nadzieję, że nie należysz. Według Biblioteki Narodowej 58% Polaków nie przeczytało w 2014 roku żadnej książki. Co więcej, badania pokazują, że wcale nie wstydzimy się przyznać do braków czytelniczych. Coraz bardziej otwarcie mówimy o tym, że czytanie nie jest dla nas atrakcyjne. A szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Typ czytelnika 2: Sporadyczny Eksplorator

Większość osób nie przeczyta tego zdania. Zatrzyma się przy tytule, ewentualnie przejrzy wzrokiem niektóre fragmenty artykułu, nie czytając całości. Jeśli tu jesteś, oznacza to, że najprawdopodobniej nie zaliczasz się do grupy Sporadycznych Eksploratorów. Osobom z tej grupy czasami rozbłyśnie w głowie idea przeczytania książki, jednak nie uważają czytania za tak interesującą czynność, by bardziej się w nią zaangażować. Konkurencja jest ogromna: telewizja wydaje ogromne pieniądze, byś oglądał jej nowe programy; sieci społecznościowe – jak to sieci – gdy złapią Cię w swoje szpony, ciężko się z nich wyswobodzić; portale internetowe atakują chwytliwymi nagłówkami, byle zachęcić Cię do kliknięcia – wszyscy chcą, abyś swój wolny czas właśnie im przeznaczył. A książka cicho leży na stole i spokojnie czeka. Często niestety przegrywając walkę o uwagę Sporadycznych Eksploratorów.

Typ czytelnika 3: Autobusowy Książkomaniak

Dojeżdżasz codziennie do szkoły, pracy lub na uczelnię? Ponad 10 mln osób w Polsce również dojeżdżało do pracy, a większości z nich dojazd zajmował do pół godziny. Jak konstruktywnie wykorzystać ten czas, zamiast patrzeć ze znudzeniem w okno? Jest grupa osób, która doskonale wie jak to zrobić. Nie ma nic lepszego, niż dać się pochłonąć przez kilka minut ciekawej lekturze. Sam jestem Autobusowym Książkomaniakiem, a te kilka minut spędzone na czytaniu każdego dnia, w ciągu roku spowodują, że można przeczytać wiele książek. Władze Wrocławia dostrzegły duży potencjał czytania w autobusach – podczas Światowego Dnia Książki każdy, kto w komunikacji miejskiej czytał książkę, nie musiał martwić się kupowaniem biletu – miał zagwarantowany darmowy przejazd.

Typ czytelnika 4: Pożeracz Książek

Pożeracz Książek jest jednocześnie napastnikiem, jak i ofiarą – pożera książkę, ale również książka pożera jego. Do tej grupy osób zaliczają się wszyscy, którzy nie mogą się powstrzymać przed odłożeniem zaczętej książki. Nawet o drugiej w nocy, gdy wiedzą, że pora iść spać, nieumiejętnie przekonują samych siebie, że po przeczytaniu kolejnej strony, odłożą lekturę. Doskonale wiedzą, że tak się nie stanie. Bycie Książkowym Pożeraczem rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Osoby te, znając, że ogromnie trudne będzie, po ustalonym czasie, zamknięcie książki i powrócenie do rzeczywistości, często mają obawy czy zaczynać czytać daną pozycję, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będą mogły swobodnie się w niej zatracić.

Typ czytelnika 5: Równoległy Odkrywca

Po co się ograniczać do czytania jednej książki, skoro można wiele naraz. Z takiego założenia wychodzi Równoległy Odkrywca, dla którego jedna książka to stanowczo za mało. Jak go zauważyć wśród tłumu? Z reguły zawsze ma przy sobie książkę – czyta w autobusie, między zajęciami na uczelni, w kolejce u lekarza, natomiast w domu jest w posiadaniu przynajmniej jednej półki z ulubionymi pozycjami. Równoległy Odkrywca często spotyka się z ogólnym niezrozumieniem – jak można czytać kilka książek w tym samym czasie? Odpowiedź jest prosta – dokładnie tak samo jak oglądać więcej niż jeden serial. Chwilami ewoluowałem z Autobusowego Książkomaniaka w Równoległego Odkrywcę. Polegało to na czytaniu jednej obszernej książki, której systematyczne czytanie zajmie mi dużo czasu oraz dodatkowej krótszej pozycji, zazwyczaj o zupełnie innej tematyce. Miałeś może podobnie?

Typ czytelnika 6: Fan Elektroniki

Początkowo ciężko ich rozpoznać, na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie jakby próbowali maskować swoje związki z książkami. Do tej grupy należą osoby zarówno czytające e-booki, jak i słuchające audiobooków. Moje doświadczenie z tymi dwoma sposobami konsumowania książek nie zachęciło mnie jednak do porzucenia ich papierowej formy. Fan Elektroniki najczęściej ma też swoją drugą naturę – może być dodatkowo którymś z powyższych typów czytelnika (oczywiście nie licząc Sympatyka Nieczytania!). Podwójna natura uwidacznia się również podczas słuchania audiobooków – jedna część Fana Elektroniki wchłania wyczytywane słowa, natomiast druga zajmuje się czymś zupełnie przyziemnym np. spacerowaniem. Osoby z tej grupy, pomimo dużej siły mentalnej, posiadają niestety niewiele siły fizycznej zdolnej dźwigać drukowane książki – stąd zastępują je lekkimi e-bookami. Jednak wychodzę z założenia że „książki muszą być ciężkie, bo w nich jest cały świat” – jak w jednej ze swoich książek napisała Cornelia Funke.

Podziel się w komentarzu do jakiej grupy Ty należysz!

PS: Dając like’a wspierasz rozwój bloga – jeszcze tego nie zrobiłeś? Zapraszam na nasz „fanpejż” 🙂


Wykorzystane źródła:

  • http://www.bn.org.pl/download/document/1459845698.pdf
  • http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/pw_dojazdy_do_pracy_w_2010_r_na_podstawie_BAEL.pdf

Related posts