„Polecicie mi jakąś lekką, niewymagającą książkę idealną na wakacje?” – pyta się jedna z osób na znanej grupie czytelniczej. Dla niektórych wakacje z założenia są chwilami relaksu, beztroskiego czasu oraz mentalnego odpoczynku. A może warto jednak wykorzystać ten czas na skrupulatną refleksję, bliższe wsłuchanie się w siebie oraz zadumę nad własnymi poczynaniami? Przedstawiam trzy wartościowe książki, które Cię do tego zbliżą.
1. Kochaj wystarczająco dobrze
Książka zawiera 15 rozmów z psychologami i terapeutami, którzy poruszają temat uznawany za jeden z najważniejszych aspektów życia człowieka. Miłość. Czytając dyskusje, jakie toczyli Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński z rozmówcami, byłem pod wrażeniem ich wnikliwości w formułowaniu pytań. Bardzo podobało mi się to, że nie zadowalali się powierzchownymi odpowiedziami – brnęli dalej i omawiali kwestie miłości w sposób dogłębny. Każda z rozmów miała inną formę i poruszała nieco odmienny temat. Dzięki temu ani na chwilę nie byłem znudzony czytaniem. Książka idealna, by stawać się bardziej świadomym czym jest miłość, jak się ona objawia i dlaczego wielu ją pragnie, a nie wszyscy są w stanie ją posiąść.
2. Zatrzymaj się
Żyjemy w okresie, kiedy prawie codziennie słyszymy od kogoś: „nie mam czasu”. Bardzo łatwo wpaść w wir pracy oraz zobowiązań i zapomnieć o jednej ważnej kwestii, a mianowicie: biegnąc, często nie dostrzegamy ważnych rzeczy wokół siebie. Ta książka proponuje, aby na chwilę zwolnić tempo i się zatrzymać. Z psychologiem Wojciechem Eichelbergiem o wielu zagadnieniach życia rozmawia Renata Dziurkowska. Książka porusza takie tematy jak relacja z szefem, dzieciństwo i jego wpływ na teraźniejszość, pierwsza miłość, a nawet śmierć. Ostrzegam, że nie jest to lektura łatwa. Często były w niej momenty, kiedy przeżywałem swoiste „objawienie”. Elementy, z których składało się moje życie układały się w jeden przyczynowo-skutkowy obraz. Uczucie to nie zawsze było miłe, ale sądzę, że jest konieczne, by stać się bardziej świadomy siebie.
3. Bóg, kasa i rock’n’roll
Szymon Hołownia jest osobą, którą bardzo cenię. Nie zawsze mamy zgodne poglądy, ale zawsze chętnie wysłuchuję, co ma do przekazania. Tym razem postanowił on porozmawiać ze swoim telewizyjnym kolegą – Marcinem Prokopem. Ich spokojna, kulturalna dyskusja mogłaby być przykładem w jaki sposób powinniśmy rozmawiać, by móc zrozumieć intencję drugiej strony. Panowie pomimo wielu światopoglądowych niezgodności znaleźli wspólny język, który umożliwił im przeprowadzić interesującą i szczerą dyskusję. Rozmawiali między innymi o znaczeniu Boga w obecnym świecie, roli Kościoła, ważności pieniądza i poszukiwaniu prawdy. Byłem niezmiernie zadowolony, że lektura pokazywała poruszane kwestie z dwóch, najczęściej odmiennych, punktów widzenia. To pozwoliło mi od razu rozwiać budzące się podczas czytania wątpliwości – ponieważ drugi rozmówca najczęściej je przytaczał i wymagał ich omówienia.
A czy Ty przeczytałeś jakąś książkę, która warta jest polecenia? Napisz w komentarzu!
Przypominam również, że już 11 sierpnia 2017 r. o godzinie 18.00 widzimy się przy Erosie Spętanym w Krakowie (więcej informacji) 🙂