Odkrycie naukowe. Spisek w najwyższych kręgach władzy. Wybory prezydenckie. Dan Brown zdołał połączyć te tematy tworząc wciągającą powieść, od której naprawdę trudno się oderwać. Zachęcam do przeczytania recenzji najlepszej, według mnie, książki Dana Browna.
Zwodniczy Punkt – Idea
Dwójka kandydatów ubiega się o stanowisko prezydenta USA. Obecnie urzędujący prezydent i senator Sexton zrobią wszystko, by zyskać przewagę głosów. Wkrótce okazuje się, że zagrożeniem dla praworządności wyborów jest spisek. Spisek, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego. Lodowiec. Naukowcy. Córka senatora. Żądne wpływów lobby. Polityka. Do czego zdolni są ludzie, gdy stawka, o którą walczą osiąga apogeum? Czy są w stanie zabić, aby zrealizować swój cel?
Zwodniczy Punkt – Zalety
Kontekst naukowy
Dan Brown fenomenalnie połączył wydarzenia fikcyjne z prawdą naukową. Fascynujące wstawki na temat glaciologii (nauki o lodowcach) i innych nauk przyrodniczych były idealnym dodatkiem do powieści. Podczas czytania czułem, że nie jest to książka napisana na szybko, bez wystarczającego researchu. Dan Brown wykonał ogromną pracę, aby urozmaicić powieść i urealnić ją wieloma ciekawymi faktami naukowymi.
Zadziwiające zwroty akcji
Byłem zdumiony z jaką łatwością Dan Brown rozbudzał zaangażowanie czytelnika. Niemal każda strona powieści tak podsycała napięcie, że powodowała u mnie uwalnianie ogromnych pokładów ciekawości dotyczących dalszej akcji. Tak często czułem zaskoczenie nagłymi zwrotami akcji, że uznałem tą powieść jako jedną z najlepszych Dana Browna, znacząco przewyższającą tempem akcji historię o Langdonie czy wydaną kilka lat temu książkę „Inferno”.
Charakterystyczni bohaterowie
Dużą zaletą „Zwodniczego punktu” są bohaterowie. Wyraziści, z dobrze uformowaną warstwą psychologiczną znacząco wpływają na pozytywny odbiór książki. Podejmowane działania literackich postaci, ich indywidualne doświadczenia i sposób zachowania były na tyle przekonujące, że miałem wrażenie jakby te osoby istniały naprawdę. Jest to trudne pisarskie wyzwanie, aby zbudować literacką sylwetkę z krwi i kości, więc tym bardziej cieszę się, że autor kolejny raz sprostał temu zadaniu.
Pomysłowa fabuła
Kreatywność, jaką wykazał się Dan Brown przy konstruowaniu książki jest godna pochwały. Połączenie tak skrajnych tematów jak wybory prezydencie, NASA, badania naukowe, lodowce i wątek miłosny jest nie lada wyzwaniem. Po przeczytaniu książki wciąż nie mogę wyjść z podziwu pomysłu na fabułę. Pisarz rewelacyjnie zrealizował wybrany temat i w dodatku przedstawił zaskakujące wydarzenia w sposób zadziwiająco realistyczny.
Zwodniczy Punkt – Wady
Książka tak bardzo mi się spodobała, że nie byłem w stanie zauważyć żadnych wad.
Zwodniczy Punkt – Podsumowanie
Powieść stanowi dla mnie czytelniczą perełkę. Nieczęsto natrafiam na tak dobrze skonstruowane książki. Osobom ceniącym sensację okraszoną naukowymi faktami, gorąco polecam tę książkę. Naprawdę warto!